Prečo diéty nefungujú? Skutočné odhalenie

Prečo diéty nefungujú? Skutočné odhalenie

Ako je to s diétami? 

V dnešnej dobe sú na svete už desiatky až stovky nových diét. Bielkovinová diéta, Keto dieta, Zónová diéta, vegánstvo a vegetariánstvo, Atkinsonova diéta a mnoho ďalších.

Ktorá z týchto diét je najlepšia? Majú vôbec diéty zmysel?

Dozvieš sa to v tomto článku.

Prečo diéty nefungujú?

Najskôr každá žena alebo muž už v živote skúsili nejakú diétu. Nieje sa čomu diviť, pretože v dnešnej dobe existuje množstvo rôznych diét. Vidina rýchleho chudnutia vyhráva nad zdravým rozumom a katastrofa je na svete. Existuje celá rada dôvodov, ktoré spoľahlivo zaisťujú, že každá diéta je už od samého začiatku odsúdená k zániku a neúspechu.

Ktoré dôvody to sú?

1. Hlavný dôvod: Nie sú dlhodobo udržateľné

Je to jeden z hlavných dôvodov. Opýtaj sa sám seba: Ako dlho chceš zdravo jesť, cvičiť? Celý život alebo povedzme len 3 mesiace. Uvediem príklad: Keto diéta, v jednoduchosti diéta pri ktorej neješ takmer žiadne sacharidy, ješ len bielkoviny a hromadné množstvo tuku. Myslíš si, že je táto diéta udržateľná 40 rokov? Pre mňa ani náhodou, keďže ja sacharidy milujem. Odpovedz si na to aj ty. Často ľudia vidia diétu len niečo, k čomu pristúpia v momente, kedy chcú schudnúť. Začnú ju dodržovať a pokiaľ im to vydrží tak v konečnom dôsledku niečo schudnú. Akonáhle im diéta skončí vrátia sa ku svojím starým stravovacím návykom. To ma samozrejme za následok nárast na váhe, takže vo výsledku často daný človek skončí tak, že má ešte viac telesného tuku ako pred ňou (a samozrejme aj stratil svalovú hmotu).

Aké je riešenie?

Pokiaľ chceš schudnúť a celkovo zlepšiť svoju kompozíciu tela, musíš si uvedomiť, že práve tvoje stravovacie návyky ťa doviedli tam kde si. Je potrebné prijať nové návyky a dať zbohom starým návykom. Návyky musia byť dlhodobo udržateľné. Je potrebné začať malými zmenami vo svojom životnom štýle a postupne na zmenách pridávajte.

Prečo diéty nefungujú?

Zdroj: https://pixabay.com/en/diet-calorie-counter-weight-loss-695723/

2. Hlavný dôvod: Vytváraš si negatívny vzťah k jedlu

Diéty v tebe spravidla vyvolávajú pocit nedostatku. Čím dlhšie diétu dodržiavaš, tým väčšie sú tvoje chute na sladké a na potraviny, ktoré si si zakázal. Je potrebné si uvedomiť, že ani ľudia s veľmi dobrou vôľou, toto nevydržia donekonečna. Skôr alebo neskôr sa stane to, že sa neudržíš a doslova vyrabuješ chladničku. A hneď na to sa za to začneš nenávidieť a naordinuješ si ešte tvrdší režim než predtým. Vo výsledku sa stane len to, že sa u teba začne čím ďalej prejavovať záchvatové prejedanie, ktoré u teba bude spôsobovať nadváhu, depresie a nenávisť k sebe samému.

Aké je riešenie?

Neber jedlo ako svojho nepriateľa. Jedlo je len jedlo. Bielkoviny, sacharidy a tuky. Žiadna z týchto živín ti nechce cielene spôsobiť nadváhu. Pokiaľ budeš hladovať tak to bude ešte horšie a budeš strácať svalovú hmotu. Tvoje telo hladovku nevydrží donekonečna. Sústreď sa na to, aby si do svojho jedálnička zahrnul vyššie množstvo bielkovín, zdravých tukov a zeleniny. Tieto potraviny majú vysoký sýtiaci efekt.

Prečo diéty nefungujíú?

3. Hlavný dôvod – Sám si chudnutie a naberanie svalov kazíš

Veľmi veľa diét so sebou prináša veľké zníženie kalorického príjmu. To je ale úplný nezmysel. Pokiaľ budeš veľmi dlho v príliš veľkom kalorickom deficite (nedoporučujem viac ako 30%) tak tvoje telo si bude zubami, nechtami držať tukové zásoby a pritom môžeš stratiť aj obrovské množstvo svalovej hmoty. Najhoršie na tom je, že s najväčšou pravdepodobnosťou stratíš hlavne svalovú hmotu.

Aké je riešenie?

Ak chceš začať chudnúť tak začni miernym kalorickým deficitom. Urob to, že si spočítaš svoj kalorický príjem a následne si zvoľ 15% kalorickú redukciu. Telo dostane signál, že ma spaľovať tuk a hlavne budeš spaľovať zdravo. Ak sa chudnutie zastaví tak môžeš kalorický deficit zvýšiť o 5 %. Zároveň ale platí, že nie je dobré byť v kalorickom deficite dlhú dobu bez prestávky. Za maximum považujem 3 mesiace. Moje odporúčanie pre teba je, aby si bol v deficite maximálne 2 mesiace a potom si dal pauzu na 1 – 2 týždne. Pauza ale neznamená, že budeš jesť čo vidíš. Dostaň sa do udržiavacej fázy.

Prečo diéty nefungujú?

Zdroj: https://pixabay.com/en/belly-body-clothes-diet-female-2473/

4. Hlavný dôvod – Poškodzuješ si metabolizmus

Diéty ti neškodia len krátkodobo ale taktiež dlhodobo. Tvoj metabolizmus je rozhodený. Čím častejšie budeš v diétach tým viac bude tvoje telo vystresované. Ľudia sa často divia, prečo po prechode na zdravý jedalníček nechudnú hneď. Odpoveďou je to, že si títo ľudia svojími predchadzajúcimi pokusmi o diéty spomalili metabolizmus.

Aké je riešenie?

Nedodržiavaj nezmyselné diéty.

Prečo diéty nefungujú

Tak a to bol článok o tom Prečo diéty nefungujú? Skutočné odhalenie.

PS: Ak sa ti tento článok páčil daj mu like, zdieľaj ho či komentuj.

PPS: Vŕta ti niečo v hlave? Nevieš prísť na odpoveď na svoju otázku? Napíš nám a my ti na tvoje otázky radi odpovieme.

PPPS: Pozri si tiež článok Aký je rozdiel medzi diétou v čase keď sa snažíme „chudnúť“ a v čase keď sa snažíme „naberať“ 

alebo 11 Nevyhnutných potravín, ktoré by mal váš jedálniček obsahovať

Som online a osobný tréner II. stupňa a online podnikateľ. Pomáham ľuďom vzdelávať sa v oblasti tréningu a výživy, aby sa stali lepšou verziou samého seba. Presadzujem nové a extrémne funkčné tréningové metódy, ktoré sú úplným rúhaním, čo sa týka štandardov v bežných posilňovniach.
Komentáre